Řazeno podle názvu desky Řazeno podle výrobce Řazeno podle Socketu/Slotu Řazeno podle chipsetu


Google
Search WWW Search www.motherboard.cz
Zasílat INFO o aktualizaci:


Iwill KK266plus and KK266plus-R
Ever since the early days of computer gaming, hardcore gamers realized that integrated audio and/or video, though convenient, was a bad idea. Regardless of whether or not the integrated hardware could be disabled, hardcore gamers just did not want it in their system. Integrated audio and video is awesome for the average user. However, those who constantly upgrade to maintain their status of having the best of the best would not touch a motherboard with integrated anything.
www.cluboverclocker.com

Thermaltake Dragon Orb 3 HSF
For those who know my reviewing style, they realize that I take a very simple and honest approach. I receive a product, test it, get hard numbers, and then post my opinion about it. For this reason, some have considered me to be “Anti-Thermaltake”. Nothing could be further from the truth. I write about the actual performance of the products that I test.
www.tweaktown.com

Western Digital Caviar WD1000BB
With the release of its 20 GB/platter Caviar WD400BB nearly a year ago, Western Digital proved that it was a serious challenger in the ATA drive sweeps. Though IBM's Deskstar 75GXP managed to retain its throne, the WD400BB nonetheless provided a solid alternative to Big Blue's drive.
www.storagereview.com

ECS K7S5A Motherboard
EliteGroup Computer Systems recently announced the availability of its latest Socket A AMD Athlon motherboard, the K7S5A. The K7S5A is the first commercially available motherboard for both the OEM and retail market segments based on Silicon Integrated Systems new SIS735 chipset.
www.sysopt.com

Adaptec posted USB 2.0 driver
Adaptec has just posted the long-awaited USB 2.0 driver for Windows 98 SE, Windows ME and Windows 2000, designed soley for USB2Connect 3100 and USB2Connect 5100 PCI Card.
www.everythingusb.com

DDR For AMD: 16 Boards With VIA KT266
Amongst the herd of mammoth chip manufacturers, VIA isn't considered one of the leaders, despite its tremendous growth. With its head slightly bowed, this grey pachyderm trots behind others who trumpet loudly, pointing the way towards new pastures.
www.tomshardware.com

TwinMOS PC166 256MB SDRAM Review
With the continued push towards faster computer components, there has been the need for improvements on the current standards of memory. Naturally, the most common type of memory in use today is SDRAM.
www.pcstats.com

20th Anniversary of the PC Reader Survey
Online Extra: We asked, and thousands of you told us, about the best, worst, and most unforgettable products and events of the first 20 years of personal computing. Read the full (and fun!) analysis of our survey here.
www.pcmag.com

Hitachi Says Technology Reduces Operating Power In SDRAMs
Hitachi Ltd. today said it has created a new circuit technology that is able to reduce operating power and access time in SDRAMs by 40 percent and 49 percent, respectively.
www.e-insite.net

AMD works on its megahertz image
Chipmaker Advanced Micro Devices will start prodding consumers to jump over the megahertz gap next month.
AMD is preparing to launch its next desktop Athlon processor, a 1.5GHz chip, in late September, sources said.
cnet.com

older...


Základní deska JetWay 830CN Ultra s integrovanou grafikou
Základní deska JetWay 830CN Ultra je vyrobena ve formátu mikro ATX a je osazena čipovou sadou SiS 730SE s integrovaným grafickým čipem. Určena je pro procesory AMD Athlon (100 či 133 MHz FSB, resp. 200 či 266 MHz DDR) nebo AMD Duron. Frekvenci systémové sběrnice je možné volit v BIOSu v rozmezí 100 až 166 MHz po 1 MHz krocích.
www.svethardware.cz

VIA uvádí další čipset pro Pentium 4!
Jak je vidět, VIA se Intelu moc nebojí, a proto představila další čipset pro Pentium 4, se kterým by chtěla, kdysi nekorunovanému králi procesorů, vypálit rybník.
www.svethardware.cz

Vývoj cen počítačových komponent v ČR: Celerony jdou dolů
V uplynulém týdnu se v cenách nic zajímavého neudálo. Nebýt procesorů Celeron, které poklesly až o 10 %, měl bych problém s vymýšlením vhodného titulku, který by charakterizoval nejzajímavější událost minulého týdne. Za zmínku stojí také pokles ceny jedné grafické karty z nabídky firmy Asus.
www.doupe.cz

Vzorky procesorů Hammer jsou již nyní!
Zdá se, že společnost AMD pracovala skutečně velice tvrdě na nové generaci procesorů Hammer.
www.1001.cz

CPU Duron 650@1000MHz od Drivera
Po upgradu počítače a po přečtení několika článků na internetu o přetaktování procesorů jsem se rozhodl, že to zkusím také...
www.pretaktovani.cz

EPOX Bios: 3SEP, 3SPA3, 3SPA3L, 8KTA3Pro, 8KTA3+Pro, 8KH
RAF'S Hardware

Celeron 600@975 MHz
Minulý rok jsem k vanocům dostal počítač byl to nastupce meho starého pentia 200mmx a jelikož nybylo moc peněz nazbyt muselo se šetrit.Moc jsem toho o přetaktovaní nevěděl a tak jsem zvolil sice levnou ale pro overclocking a vůbec pro vykon hodně smolnou možnost Matsonic 7127C.Nedávno jsem měl možnost zakoupit teměř idealní desku pro přetaktovaní Abit BE6-II koupil jsem a oveclocking mohl začít!
www.overclocking.czstarší...
TOPlist

robots


DVD Videomusic.cz
filmy na DVD


Nabídka značkových nožů
Nože-Nůž.com

Notebooky a PDA na ExpertShop.cz
Internetový Obchod
Parfémy - Internetový obchod
www.benchmade.cz
www.coldsteel.cz
www.crkt.cz
www.fallkniven.cz
www.kershaw.cz
www.ka-bar.cz
www.spyderco.cz