Řazeno podle názvu desky Řazeno podle výrobce Řazeno podle Socketu/Slotu Řazeno podle chipsetu


Google
Search WWW Search www.motherboard.cz
Zasílat INFO o aktualizaci:


CPU Wars 2001
AMD and Intel roll out next-generation CPU technologies in high-end notebooks. Next stop: Your desktop.
PCWorld.com

Only The Best: 9 Athlon-Motherboards Based On The AMD760 Chipset
Many companies do not need to lament the failure of RDRAM in the desktop market, since their anyway preferred marketing catchwords "Athlon" and "DDR" were strengthened by the demise of Rambus memory in the mass market.
TOM'S Hardware

New MSI BIOS v. 2.9 Released
"MSI has released a new BIOS version 2.9 for their K7T Turbo, K7T Turbo LE, K7T Pro2-A, and 6330 Lite motherboards that
-Add Bank Interleave item in the BIOS Chipset setup
-Adjust Vcore Voltage Sensitivity on Hardware Monitor
-Show CPU L1 and L2 cache size
-Don't Display Ghz for AMD K7 CPU
-Fixed that WD WD400BB-00AUA1 HDD fail in FDISK with nVidia Geforce2 AGP Card"
www.msi.com.tw

Abit KT7A-RAID
Most of you are probably familiar with Abit, but for those of you that are not, Abit has been around for a long time, making some of the most popular retail motherboards.
viperlair.com

DRAM makers readying 333MHz DDR chips
Even as memory chip makers ramp up 266MHz double-data-rate SDRAMs, many are getting ready to sample 333MHz versions later this year.
EDTN

DFI AK76-SN Motherboard Review
Processor
AMD Athlon / Duron 500MHz and faster processor
200MHz / 266MHz processor interface speed (DDR)
www.2fastcpu.com

Review: AMD Duron 950MHz processor
AMD has been a fierce competitor in the low-end market since the release of its first K6 CPU. Since then, it has fought Intel on all fronts, high and low.
www.newsforge.com

SiS adopting 0.15-micron processing for 315 graphics chipset
Silicon Integrated Systems (SiS) will shift entirely from 0.18 to 0.15-micron technology processing at its 8-inch fab, beginning with its 315 graphics chipset, in the second half of 2001.
Digitimes

Supermicro to go dual AMD
SOURCES SAID Supermicro is set to release a solution for the Athlon dual processing market in the very near future. The firm already makes a number of dual processor systems mainly for the Intel platform and the deal is a considerable coup for AMD.
The Inquirer

Iwill KA266 DDR Motherboard Review
Since I have been particularly impressed with other Iwill motherboards like the KK266 and BD133, I was hoping that my first experience with ALi's Magik 1 chipset and DDRAM would be pleasant.
PCstats

Soyo SY-K7V Dragon review
Soyo has never really made any real attempts at the hardcore overclocking crowd until now. Take a look at those colors. A black PCB and purple PCI slots. This board is begging to be showcased.
www.athlonoc.com
Article - Kyro II Overclocking Project
I'm sure most of you have read at least one review of the Kyro II that said that most overclocking attempts were disappointing or unsuccessful. In fact, from what I have read and experienced most Kyro II owners can only achieve around 185mhz, a mere 10mhz
www.hardwarepub.com

older...


Základní deska JetWay 663AS Ultra
Základní deska JetWay 663AS Ultra je postavena na čipové sadě VIA Apollo KT133A a je tedy určena pro procesory AMD Athlon (100 i 133 MHz FSB, resp. 200 a 266 MHz DDR) a AMD Duron. Pro nastavení frekvence systémové sběrnice jsou k dispozici dvě hodnoty 100 či 133 MHz, jemnější nastavení je následně možné provést v BIOSu. V našem případě jsme testovali desku s procesorem pracujícím na frekvenci 100 MHz ...
Světhardware

Specifikace čipsetu i845
Zde jsou oficiální specifikace tří čipových sad firmy Intel. Pro upřesnění dodávám, že i845 bude podporovat nová Pentia 4 (Socket478). Dle prvních testů se výsledky i845 + SDRAM pohybují zhruba 10 - 15% pod úrovní čipsetu i850 + RDRAM.
www.overclocking.cz

PIII Tualatin a Almador pod lupou
Jelikož jsem při psaní článku popisující mobilní Pentium III-M (na bázi jádra Tualatin) a čipovou sadu i830 Almador neměl k dispozici dokumentaci ve formě PDF, zůstali jste "ošizeni" o několik zajímavých podrobností. Nyní je tedy doplňuji - tento článek je pokračováním a bližším nahlédnutím do použité technologie.
PCtuning

RAM Idle v4.5 RC3
RAM Idle je bezplatný program, který je určený pro Windows 95/98/NT/2000. RAM Idle zvýší váš výkon přidělením fyzické paměti dostupné pro váš systém.
RAF'S hardware

Intel Pentium4 2GHz
Na internetu se objevila první fotografie procesoru Intel Pentium 4 2GHz...
www.pretaktovani.cz

Levná deska s chipsetem AMD-760MP od Tyanu.
Tyanu se zdá se zalíbilo na poli dvouprocesorových deset pro platformu AMD Athlon a ke své nynější nabídce - dvěma modifikacím desky S2462 Thunder K7, jedna s SCSI Ultra160 řadičem od Adaptecu a druhá bez - přidá další základní desku. CPUNEWS

ASUS připravuje nové desky pro dvě Pentia III
Podle posledních informací plánuje ASUS začít s masovou produkcí nové základní desky určené pro duální sestavy postavené na Pentiu III s podporou DDR pamětí v polovině srpna.
CPUNEWS

Desky s chipsetem SiS735 už by se měly pomalu prodávat
Vypadá to, že už nebudeme muset déle čekat na nové desky s chipsetem SiS735 pro procesory AMD Athlon s podporou DDR SDRAM pamětí.
CPUNEWS

starší...
TOPlist

robots


DVD Videomusic.cz
filmy na DVD


Nabídka značkových nožů
Nože-Nůž.com

Notebooky a PDA na ExpertShop.cz
Internetový Obchod
Parfémy - Internetový obchod
www.benchmade.cz
www.coldsteel.cz
www.crkt.cz
www.fallkniven.cz
www.kershaw.cz
www.ka-bar.cz
www.spyderco.cz