Řazeno podle názvu desky Řazeno podle výrobce Řazeno podle Socketu/Slotu Řazeno podle chipsetu
Ovladače + manuály + BIOSy 


Zasílat INFO o aktualizaci:


AMD's Duron Reaches The Giga Hertz Barrier
You might find the headline a bit wacky, but it is just trying to describe AMD's latest coup. Today AMD is starting to officially ship Duron processors running at a core clock of 1000 MHz or 1 GHz. For some strange reason however, AMD's marketing department issued the press release announcing this event one day early, catching most publications by surprise, who had been prepared to publish their articles today rather than yesterday.
TOM'S Hardware

1GHz Duron Review: The Morgan Core
For months overclockers have been happily reaching 1GHz with their Durons. It has become perhaps the most overclocker friendly CPU on the market. Finally AMD has officially released the GHz Duron. It is just a simple speed bump?
AMDzone

Socket-A Chipset Roundup
It’s all about choices, something we haven’t had very recently. When the first 133MHz Pentium IIIs were released, our only viable chipset option was the VIA Apollo Pro 133/133A. When the Pentium 4 hit the streets, Intel’s 850 chipset was the only available offering.
www.anandtech.com

ALi MAGiK1 B0 Stepping (1)
At Computex Taipei 2001, we heard of news of the newer stepping of VIA KT266, to date, there is still no news on it. The recent SiS735 is making in roads as one of the fastest performing chipset with only 1 retail board by ECS at this moment.
www.ocworkbench.com

Motherboard manufacturers forced to take sides in chipset battle
As the competition among chipset makers heats up, Taiwan’s motherboard manufacturers are again being forced to choose sides. To attract motherboard makers to develop products supporting its KT266CE chipset, VIA has offered to cover board manufacturers for any price difference if the chipset price drops in the future. It also extended the deadline for this deal from the end of September to year-end. However, the deal is valid only if companies do not develop 735-based boards at the same time.
www.digitimes.com

Gigabyte GS-SR101 1U Server
Ever wondered what powers up Hardware Zone's web servers? This article will give you an idea of what actually helped sustain HWZ's heavy web traffic. Check out this cool looking 1U rackmount server which is a jointly developed product between Enlight and Gigabyte.
www.hardwarezone.com

Iwill DX400SN Dual Xeon
We probably heard a lot about Iwill's successful products Iwill KK266R, KD266 etc. We always thought that Iwill only aim at the channels, in fact, Iwill captures a good share of the high end workstation market.
www.ocworkbench.com

ACORP 7KTA1 (VIA KT133A) MOTHERBOARD REVIEW
This motherboard is based on VIA KT133A motherboard and costs about $87. It's a pretty solid buy and offers multiplier adjustments
www.mrpcpro.com

SiS735 Based Mainboard from MSI
Well, SiS seems to be working hard trying to convince the mainboard makers that the new SiS735 is really worth it. And in fact, they have every reason to do it, as the chipset proved really fast. Its price is also quite attractive that is why no wonder that some of the mainboard manufacturers start expressing interest in it.
www.xbitlabs.comolder...


Válka pokračuje – první testy čipsetu VIA P4X266!
V pátek byl oficiálně uveden "skandální" čipset VIA P4X266 a Intelu se to moc nelíbí. Ihned se také objevily testy referenční základní desky a výsledky opravdu stojí za to!
www.svethardware.cz

2 GB na jednom CD již v prosinci
Prakticky rok po uvedení technologie CD MultiLevel rozšiřující možnosti současných CD-RW mechanik přichází ke slovu konečně první reálné produkty.
www.zive.cz

Es áj es...
Dlouhé řady školních lavic a v nich hardwaroví odborníci celého světa, kteří se učí vyslovovat právě tyto tři písmena - tak to je sen Samuela Liu, prezidenta firmy SIS. Ten nedávno pobavil odbornou veřejnost svým prohlášením, že do konce roku chce mít jeho firma Silicon Integrated Systems na trhu nově prodaných čipových sad pro základní desky podíl celých 50% (konkurenti: Intel, VIA, AMD a ALi). Nyní se zdá, že po posledních krocích této firmičky se tomuto vtipu nikdo už příliš hlasitě nesměje.
PCtuning

Novinky CPUNEWS
* Plány společnosti VIA.
* Nový UltraATA/133 standard.
* ATI se také chystá vstoupit na pole chipsetů.
* Chipset VIA P4X266 se začal dodávat.
www.cpunews.cz

RAF'S NEWS
* Madden 2002 demo
* GeForce 2 Go Detonatory 14.70
* SB Live! 5.12.01.3300b ovladače
* VirtualDub v1.4.6
* RAM Idle v4.5
* Creative PlayCenter 3 - info
* ALi MAGiK1 B0 Benchmark
* Microsoft Office Keyboard
* HyperSnap-DX v4.11 Beta 1
* DivX 4.0 Final !
* Detonator 30.xx
www.rafs.cz

Nejrychlejší vzduchem chlazený Celeron II !
Jo to tu ! Zase se mi podařilo zvednout výkon svého Celerona z nominálních 800 MHz na slušné číslo ! Chcete vědět jak moc je rychlý? Věrní návštěvníci Diskuzního fóra to vědí, ale já mám pro Vás nyní i benchmarky! Chcete je vidět? Tak čtěte dále.
www.overclocking.cz

Celeron 800Mhz@1200Mhz
Před nedávnem (15.8) jsem poštou obdržel dlouho očekávaný Celeron 800MHz . Inspirován Carlosovými uspěchy jsem dlouho neotálel a po zabudování celera do nové desky (Abit ST6) a nové bedny (Aopen HQ45) overclocking mohl začít . Říkal jsem si ,jestli by nebylo lepší nechat ho chvilku běžet na původní frekvenci , ale nevydržel jsem a pustil se do díla .
www.overclocking.cz

Technická podpora LEVI INTL
* Nové BIOSy pro Abit KG7 (4J) a VH6T (4E)
* Přidány ovladače pro S3 Twister - 86c380 (pro W9X, W2K a WXP)
support.levi.cz

Overclocking: AMD Duron na 1220 MHz
Duron - za krátkou dobu se tento procesor stal u nás téměř legendou. Dnes neexistuje snad žádný jiný typ, který by nabízel lepší poměr ceny k výkonu. Ať je vaším cílem počítač pro firmu či pro domácí multimedia - s Duronem uděláte téměř vždy terno (narozdíl od dnešních Celeronů). Jsou však mezi námi takoví, kterým ani dnešní max. frekvence 950MHz nestačí a taktují a taktují...
PCtuning

starší...

Google
Search WWW Search www.motherboard.czTOPlist

robots
robots


DVD Videomusic.cz
filmy na DVD


Nabídka značkových nožů
Nože-Nůž.com

Notebooky a PDA na ExpertShop.cz
Internetový Obchod
Parfémy - Internetový obchod
www.benchmade.cz
www.coldsteel.cz
www.crkt.cz
www.fallkniven.cz
www.kershaw.cz
www.ka-bar.cz
www.spyderco.cz