Ovladače + manuály + BIOSy

Řazeno podle názvu desky Řazeno podle výrobce Řazeno podle Socketu/Slotu Řazeno podle chipsetuMotherboard - Mainboard: selected database MB by Slot/Socket, chipset, name and manufacturer ...more link's to BIOS, DRIVERS, MANUALS and other - Tříděná databáze základních desek a ovladačůZasílat INFO o aktualizaci:


English text version NEW'S for handheld
AvantGo channel


The DRDRAM Evolution: PC1066
"Controversial," that is the least you can say about Rambus. The California based company has engaged in a host of high-profile lawsuits against well respected semiconductor companies like Micron Technology and Infineon.
www.aceshardware.com

AMD Athlon MP CPU and
760MP Chipset
SMP Systems Testing
It is always worth measuring a PC productivity. But the first thing to do before it is to establish the criteria for comparison with other systems. You can, for example, take a HDD size. At first sight, the bigger the disc, the better. But in this case there are some important factors that should be accounted as well: size/price, size/noise, size/power consumption, size/performance ratios etc. Moreover, maybe you don't need a 180 GBytes disc, and a 10 GBytes is sufficient.
www.digit-life.com

i845, i850, VIA P4X266
We have taken two representatives of Intel i845 (Brookdale)-based mainboard, the ASUS P4B and the MSI 845 Pro2-R to compare the performance of the new Intel chipset with the Intel i850 dual Rambus D850MD production board and the Shuttle AV40R as the first representative of the VIA P4X266 chipset using the Socket 478 interface. Using a Pentium4 2.0 GHz CPU we have benchmarked the different boards in a variety of DOS and Windows-based applications.
www.lostcircuits.com

Shuttle's P4 with DDR
Shuttle is first to market with the VIA P4X266 DDR chipset built specially for your Pentium4 Intel fans. While some were wondering if they will ever actually make it to the shelves in the USA, we have reports that they are already are clearing customs and on sale now in the US.
www.hardocp.com

Iwill KD266
The KD266 from Iwill is a rather unique motherboard, at least in regards of the chipset it uses, the ALi M1649. If you go to the ALi website you won't even find that chipset listed, but you will find the KD266 listed as an ALiMAGIK motherboard.
www.rizenet.com

Iwill DVD266u-RN Preview
I know a lot of you have been waiting for this for a long time. Well late last week, Jim dropped by my place with an Iwill box under his arm. Being the character that he is, Jim gave me a choice: I could either have what was behind Door # 1, Door # 2, Door # 3, or What's In the Box.
www.2cpu.com

Gigabyte forms mobo alliance with Legend
Legend - named by Intel as the ‘number one pc manufacturer in China' - is to team up with Taiwanese company Gigabyte Technology to build motherboards in mainland China.
www.theinquirer.net

Installing your Socket A CPU
So you're finally upgrading to an AMD Athlon processor? About time! Now all you need is to mount that puppy on your brand new DDR mainboard. Well, I've put together a little How-To. It should have everything you need to know about how to install your new CPU. You can see AMD's CPU and heatsink installation guide here.
www.m6.hwgn.netolder...


Česká textová verze novinek pro kapesní počítače
Kanál AvantGo


Modrá vyjadřuje best kvalitu u pamětí...
Kvalita především .. je hlavním krédem společnosti OCZ, která se věnuje výrobě a dodávkám video karet, paměťových modulů, chladičů a skříní dle požadavků zákazníků. A my se nyní podíváme na paměťové moduly ICE 150 SDRAM.
i845, i850 nebo něco jiného?
Momentálně přichází na trh čipová sada i845 a Intel věří, že pomůže k většímu rozšíření Pentia 4. Je ale investice do základní desky s i845 tou správnou volbou?
www.svethardware.cz

PR značkování Athlonů XP Hardware, Procesory
Že AMD bude své procesory značit podle vztažného výkonu k Pentiím jsme už psali. Otázku, zda je to cesta do pekel necháme raději nezodpovězenou, nabídneme vám alespoň převodní tabulku.
www.cdr.cz

RAF'S hardware
19:03 Tom usmažil dva Athlony
16:48 Voodoo5 Windows XP ovladač
16:41 Tyan Thunder i860 (S2603) BIOS
16:31 NvMax Beta v3.00.56
00:43 Dual Athlon Board
00:18 Logitech MouseWare 9.41 Build 19
00:16 Recenze a testy
www.rafs.cz

P4X266 DDR zákl. desky ECS
Z neoficiálních zdrojů jsme se dozvěděli, že firma Elitegroup (ECS) začne dodávat své základní desky postavené na čipové sadě VIA P4X266 a s podporou paměti DDR SDRAM v nejbližší budoucnosti. (aktualita) >>>
AMD: novinky z Drážďan
Obdrželi jsme velmi zajímavé informace od člověka, který navštívil továrnu AMD v Drážďanech
www.1001.cz

Zní to divně Procesory
Kdo by dnes nevěděl, co je to Duron. Na podivně znějící názvy Duron a Thunderbird jsme si již zvykli, neboť se jedná o skvělé procesory společnosti AMD. Zejména výkonný a levný procesor Duron si postupně získal značnou oblibu. Hammer, v překladu kladivo, je další poněkud zvláštní název pro nový 64bitový procesor, jehož první vzorky jsou údajně již ve výrobě.
www.techbox.cz

starší...

Google
Search WWW Search www.motherboard.cz
robots
driver mainboard
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


DVD Videomusic.cz
filmy na DVD


Nabídka značkových nožů
Nože-Nůž.com

Notebooky a PDA na ExpertShop.cz
Internetový Obchod
Parfémy - Internetový obchod
www.benchmade.cz
www.coldsteel.cz
www.crkt.cz
www.fallkniven.cz
www.kershaw.cz
www.ka-bar.cz
www.spyderco.cz